تشخیص سرطان‌های وراثتی

سرطان وراثتی چیست؟

سرطان های وراثتی به آن دسته از سرطان ها می گویند که به دلیل به ارث بردن جهش ژنتیکی که احتمال بروز سرطان را بالا می برد اتفاق می افتد. گاهی نوعی سرطان خاص در میان اعضای یک خانواده مشاهده می شود. جدا از عوامل سرطان زای بیرونی همچون چاقی مفرط و یا استعمال دخانیات، در مواردی علت بروز این پدیده انتقال ژن های جهش یافته از نسلی به نسل دیگر می باشد. ۵ تا ۱۰ درصد سرطان ها مستقیما به علت ارث بردن ژن های معیوب از والدین می باشد.

چرا باید این آزمایش را بدهم؟

امکان وجود تغییرات ژنی ارثی در بدن انسان از بدو تولد وجود دارد. برخی از این تغییرات در دی ان ای انسان احتمال ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. آزمایش های غربالگری ما این گونه تغییرات منجر به سرطان را در ژن های مشخص پیدا می کند. هدف این آزمایش ها تعیین احتمال بروز سرطان های وراثتی در افراد می باشد. دانستن این احتمال به پزشک کمک می کند تا متناسب ترین روش پیشگیری را به شما پیشنهاد دهد. در صورتیکه در نتیجه آزمایش شما عوامل ژنتیکی بروز سرطان مشاهده شود، احتمالا پزشکتان برای کنترل بیشتر و ارائه راهکارهای پیشگیری آزمایشات دیگری همچون ماموگرام، کلونوسکوپی و سی تی اسکن را تجویز می کند.

انجام این آزمایش ها برای چه کسانی توصیه می شود؟

این آزمایش تنها برای افراد با ریسک بالای ابتلا به سرطان های وراثتی تجویز می شود. در صورتیکه شما و یا  یکی از خویشاوندان نزدیکتان سابقه ابتلا به یکی از سرطان ها را دارد، با انجام این آزمایش می توان میزان احتمال ابتلا به سرطان های وراثتی را تخمین زد.

نحوه انجام آزمایش:

نمونه خون از بیمار گرفته شده و با استفاده از دستگاه های پیشرفته خوانش DNA ، اطلاعات ژنتیک بررسی شده و ژن های دخیل در بروز سرطان های وراثتی شناسایی می شوند.

سرطان های وراثتی شایع کدام اند؟

سندرم سرطان پستان و تخمدان وراثتی

تغییر در ژن های BRCA1  و BRCA2 عامل اصلی این سندرم شناخته شده است. این سندرم علاوه بر پستان و تخمدان ممکن است باعث ایجاد سرطان های لوله رحم، پانکراس و پروستات  نیز گردد.

سندروم لینچ یا سرطان کلورکتان غیرپولیپوزی وراثتی(Lynch syndrome)

مهمترین عامل وراثتی سرطان روده سندرم لینچ می باشد. احتمال بروز سرطان های کلورکتال، تخمدان، معده، روده کوچک، پانکراس، مغز، کلیه و مجاری ادراری و صفراوی در مبتلایان به سندرم  لینچ بیشتر می باشد. تغییر در ژن های MLH1 MSH2, MSH6, PMS1  و PMS2 عامل اصلی این سندرم می‌باشد.

سندرم لی فرامنی (Li-Fraumeni syndrome)

سرطان هایی که بیشتر با سندرم لی – فرامنی مرتبط هستند شامل سرطان پستان، نوعی از سرطان استخوان به نام استئوسارکوما (osteosarcoma) و سرطان بافت های نرم به نام سارکوم بافت نرم (soft tissue sarcomas)، می شود. از سایر سرطان های شایع مشاهده شده در این سندروم، میتوان موارد زیر را نام برد:
تومورهای مغزی، سرطان بافت های خون ساز(لوسمیleukemias ) و سرطانی به نام کارسینوم قشر غدد فوق‌کلیه (adrenocortical carcinoma) که لایه خارجی غدد آدرنال (adrenal glands) می باشد. همچنین انواع متفاوت دیگری از سرطان در افراد مبتلا به سندرم لی – فرامنی مشاهده می شود.

امکان بروز بیش از یک سرطان در مبتلایان به سندرم لی-فرامنی وجود دارد. همچنین احتمال بروز سرطان به دلیل تماس با اشعه رادیوتراپی در این افراد بیشتر است.

تغییر در ژن های TP53 و CHEK2 عامل اصلی این سندروم شناخته شده است.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

ارتباط با ما

.با ما در ارتباط باشید