علائم سرطان تخمدان چیست؟

علائم سرطان تخمدان چیست؟ این سؤالی است که برای خانم‌ها مطرح می‌شود. زیرا سرطان تخمدان به عنوان پنجمین سرطان شایع در میان زنان شناخته شده است. افرادی که با مشاهده علائم سرطان تخمدان در همان مراحل اولیه درمان را شروع می‌کنند، احتمالاً سرطان را شکست می‌دهند و زنده می‌مانند. اما تنها حدود نیمی از افرادی که بعد از مشاهده علائم سرطان تخمدان پیشرفته درمان را آغاز می‌کنند، طول عمری طبیعی دارند. به دلیل ضرورت درک علائم سرطان تخمدان در درمان آن، تصمیم گرفته ایم که در این مقاله هیومن ژن شما را با نشانه های سرطان تخمدان آشنا کنیم.

شایع ترین علائم سرطان تخمدان چیست؟

شاید این سؤال ذهن شما را هم به خود مشغول کرده باشد که علائم سرطان تخمدان چیست؟ در پاسخ به این سؤال می‌توانیم به علائمی اشاره کنیم که بیماران مبتلا به سرطان تخمدان با آن مواجه خواهند شد.

 • بزرگی شکم یا احساس نفخ مدام 

در پاسخ به علائم سرطان تخمدان چیست می‌توانیم بزرگی شکم و احساس نفخ مداوم را بیان کنیم. در حقیقت افرادی که به سرطان تخمدان مبتلا هستند، گاهی با درد شکمی و نفخ مواجه می‌شوند. همین باعث می‌شود که تمایلی به خوردن برخی مواد غذایی نداشته باشند.

در توضیح بزرگی شکم باید بگوییم که وجود تومورهای مختلف مانند تومور سلول‌های زایا یا استروما در محدوده تخمدان‌ها باعث تغییر ظاهر شکم افراد می‌شود. البته این علامت به تنهایی تعیین کننده سرطان تخمدان نیست. برای مثال ارتباط سرطان تخمدان و پریود در این شرایط قابل چشم پوشی نیست. مشاهده لکه بینی و خونریزی‌های نامنظم یا شدید همراه با تغییر سایز شکم می‌توانند هشداری به خانم‌ها باشند که نباید نادیده گرفته شوند.

 • معده درد و تغییر در سیستم گوارشی

به آنهایی که می‌پرسند علائم سرطان تخمدان چیست، می‌توان تغییر در عملکرد سیستم گوارشی را نام برد. در واقع، مشکلات گوارشی مختلف مانند اسهال یا یبوست طولانی مدت از نشانه های سرطان تخمدان به حساب می‌آیند.

 • اختلالات روده ای

یکی از اختلالات گوارشی که خانم‌های مبتلا به سرطان تخمدان از آن شکایت می‌کنند، نیاز به دفع مکرر مدفوع است. اسهال شدید به دلیل مشکل در هضم غذا باعث بروز چنین علامتی می‌شود که در صورت تجربه آن همزمان با سایر نشانه‌ های سرطان تخمدان باید به پزشک متخصص رجوع کرد.

 • تکرر و افزایش حس ادرار

از علائم دیگر سرطان تخمدان می‌توان به تکرر ادرار یا احساس نیاز به دفع فوری ادرار اشاره کرد. در واقع، رشد بی رویه سلول‌های سرطانی در تخمدان باعث فشار وارد کردن به مثانه می‌شود. به همین دلیل نیاز به دفع ادرار در حدود 1 درصد از بیماران مبتلا به سرطان تخمدان مشاهده می‌گردد.

فردی که سرطان تخمدان دارد به علت رشد سلول‌های بافت بیرونی تخمدان‌ها با احساس نیاز به دفع ادرار مواجه می‌شود. اگر کنجکاو هستید که بدانید علت اصلی این علائم سرطان تخمدان چیست؟ باید بگوییم فشاری که بر مثانه وارد می‌شود، این احساس را در فرد به وجود می‌آورد که حجم مثانه او کاملاً پر شده، اما در بسیاری از مواقع ادراری وجود ندارد و احساس فرد کاذب بوده است.

 • درد حین رابطه جنسی

گاهی افرادی که با درد هنگام مقاربت جنسی مواجه هستند، می‌پرسند که علائم سرطان تخمدان چیست؟ در پاسخ باید گفت که بروز تغییراتی در عملکرد تخمدان‌ها، وجود توده‌های سلولی سرطانی و فشاری که بر رحم، واژن و اندام‌های دیگر وارد می‌کند، باعث می‌شود که فرد مقاربت جنسی دردناک داشته باشد.

تغییر پریود ماهیانه (قاعدگی)

سرطان تخمدان و پریود دو عامل وابسته به هم هستند که باعث می‌شود فرآیند تخمک‌ گذاری در فرد به شکل طبیعی نباشد. به همین دلیل بیماران با بی نظمی در زمان شروع و پایان خونریزی پریودی رو به رو خواهند بود. علاوه بر این خونریزی شدید، لکه بینی و درد زیاد در این زمان تجربه می‌شود.

 • ناراحتی و تورم شکم و لگن

تخمدان‌ها دو بافت به اندازه بادام هستند که در دو سوی رحم قرار گرفته اند. این اندام‌ها در محدوده شکم و لگن قرار دارند. به همین دلیل اختلال در عملکرد آنها و یا ابتلا به سرطان تخمدان با درد قابل توجه شکم و لگن همراه خواهند بود. در این شرایط بیمار علاوه بر درد، نفخ و احساس ناراحتی مداوم را نیز تجربه خواهد کرد.

 • پر بودن غیر طبیعی شکم بعد از خوردن غذا 

برای آنهایی که می‌پرسند علائم سرطان تخمدان چیست باید بگوییم که سرطان تخمدان باعث احساس سیری کاذب و بی اشتهایی بیمار خواهند شد. به نحوی که این تغییرات افراد را تشویق می‌کنند که رژیم غذایی متفاوتی داشته باشند. 

 • مشکل در غذا خوردن

از نشانه های سرطان تخمدان که نباید نادیده گرفت کاهش وزن است. این علامت با احساس سیری و بی اشتهایی که پیش از این مورد اشاره قرار گرفت، در ارتباط قرار دارد. در این حالت مشورت با پزشک باعث می‌شود که بیمار در اسرع وقت بیماری خود را تشخیص داده و درمان را شروع کند.

علائم سرطان تخمدان سمت راست چیست؟

همانطور که در مطلب علائم سرطان تخمدان چیست اشاره کردیم، ساختار تخمدان‌ها یکسان است. بنابراین علائم سرطان تخمدان راست و چپ تفاوتی با هم ندارند. علاوه بر نشانه‌هایی که تا کنون اشاره کردیم، علائم زیر را نیز می‌توان در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان راست مشاهده کرد:

 • کمر درد

محل قرارگیری تخمدان‌ها در بدن به گونه ای است که در صورت وجود تومورهای سرطانی در آنها، فرد در نواحی مختلف مانند شکم و لگن درد را حس می‌کند. درد در ناحیه کمر نیز علامتی است که افراد مبتلا به سرطان تخمدان از آن شکایت می‌کنند.

 • خستگی

اگر بخواهید بدانید که علائم سرطان تخمدان چیست؟ باید بگوییم که سرطان تخمدان گاهی با خونریزی شدید و نامعمول هنگام پریودی همراه است. همین موضوع باعث می‌شود که فرد آنمی و علائم کم خونی از جمله خستگی و بی حالی را نیز همراه علائم دیگر سرطان تخمدان تجربه کند.

 • خونریزی نامعمول از واژن

پیش از این به رابطه سرطان تخمدان و پریود اشاره کردیم. در واقع خانم‌هایی که در دوره پریودی با خونریزی شدید مواجه می‌شوند یا بین دو چرخه قاعدگی لکه بینی دارند، ممکن است با اختلال در عملکرد تخمدان مواجه شده باشند. ترشحات واژن در این شرایط افزایش خواهد یافت.

 • یبوست

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، خانم‌ها هنگامی که از سرطان تخمدان رنج می‌برند با مشکلات گوارشی مانند اسهال و نفخ مواجه خواهند شد. یکی از نشانه های سرطان تخمدان یبوست است که اگر همراه علائمی مانند بی نظمی پریودی، درد شکمی و بی اشتهایی باشد، نباید نادیده گرفته شود.

 • تخمدان راست و پریودی

پیش از این اشاره کردیم که علائم سرطان تخمدان چیست و در ادامه توضیح دادیم تخمدان ها و پریود با هم در ارتباط هستند. بنابراین اگر فرد سرطان تخمدان سمت راست یا چپ داشته باشد، در فرآیند تخمک گذاری با درد، خونریزی و مشکلات دیگری مواجه است که با مشاوره پزشک می‌تواند به درمان آن بپردازد.  چرا به تخمدان راست اشاره شده است؟

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید؟

سرطان تخمدان هم مانند سرطان‌های دیگر مراحل مختلفی دارد. توصیه پزشکان این است که خانم‌ها باید سلامت اندام تناسلی خود را به طور منظم چک کنند. علاوه بر این اگر علائم سرطان تخمدان را که پیش از این اشاره کردیم، مشاهده کردند، باید به پزشک مراجعه کنند تا پس از تشخیص، درمان در اسرع وقت آغاز شود.

علائم اولیه سرطان تخمدان

نشانه‌هایی که تا کنون در پاسخ به سؤال «علائم سرطان تخمدان چیست» توضیح دادیم، در مراحل مختلف سرطان تخمدان تجربه می‌شوند. اما عموم خانم‌هایی که در مراحل اولیه متوجه سرطان تخمدان خود شده اند از درد و تورم در شکم و لگن، بی ‌اشتهایی و ناراحتی معده یا مشکلات سیستم گوارشی شکایت داشته اند.

نشانه های عود سرطان تخمدان

 • نوعی از سرطان تخمدان که خاصیت برگشت پذیری دارد. در این حالت خانم‌ها با علائمی از جمله موارد نفخ یا تورم شکم
 • احساس سیری کاذب
 • کاهش وزن
 • درد در ناحیه شکم و لگن
 • اختلال در عملکرد روده مانند یبوست و اسهال
 • افزایش حس ادرار کردن
 • بی اشتهایی

نشانه های سرطان تخمدان و مشکلات شکمی (آب آوردن شکم)

آب آوردن شکم (ascites) در سرطان تخمدان مرحله اول یا دوم هنگامی رخ می‌دهد که سلول‌های سرطانی باعث پاره شدن کپسول یا همان پوشش خارجی تخمدان‌ها می‌شوند. در این حالت تجمع مایع درون حفره شکمی نیز رخ می‌دهد بنابراین بیمار با تورم و درد شکم مواجه خواهد شد.

جمع‌ بندی

 • افرادی که با مشاهده علائم سرطان تخمدان در همان مراحل اولیه درمان را شروع می‌کنند، احتمالاً سرطان را شکست می‌دهند.
 • یا ابتلا به سرطان تخمدان با درد قابل توجه شکم و لگن همراه خواهند بود. در این شرایط بیمار علاوه بر درد، یبوست، اسهال و نفخ را نیز تجربه خواهد کرد.
 • خانم‌هایی که در دوره پریودی با خونریزی شدید مواجه می‌شوند یا بین دو چرخه قاعدگی لکه بینی دارند، ممکن است با اختلال در عملکرد تخمدان مواجه شده باشند.
 • نیاز به دفع ادرار در حدود 1 درصد از بیماران مبتلا به سرطان تخمدان مشاهده می‌گردد.
 • بروز تغییراتی در عملکرد تخمدان‌ها، وجود توده‌های سلولی سرطانی و فشاری که بر رحم، واژن و اندام‌های دیگر وارد می‌کند باعث می‌شود که فرد مقاربت جنسی دردناک داشته باشد.

موضوعات مرتبط

به بالای صفحه بردن