دلیل بروز سرطان جهش در ژن هایی است که عملکرد سلول ها به ویژه توانایی آن ها در تقسیم و رشد را کنترل می کنند. این جهش ها عموما اتفاق می افتد و در بیشتر موارد بدن انسان توانایی اصلاح آنها را به خودی خود دارد. با توجه به موقعیتی که این جهش ها رخ می دهند، می توانند آسیب زا؛ مفید و یا کاملا خنثی باشند. یک جهش در یک ژن عامل بروز سرطان نیست، بلکه جهش های مختلف در چندین ژن می تواند منجر به سرطان شود. به این دلیل احتمال سرطان در افرادی با سنین بالاتر، افزایش می یابد، چون زمان بیشتری برای جهش های ژنتیکی با افزایش سن وجود دارد.

جهش های ژنتیکی

دو مدل جهش ژنتیکی در سلول های انسان می تواند رخ دهد: جهش های غیر وراثتی و جهش های وراثتی – یا ژرم لاین
جهش های غیر وراثتی: این دسته جهش هایی هستند که معمولا عامل سرطان می باشند. این جهش ها در طول زندگی هر فرد با آسیب ژن ها رخ می دهد و از والدین به فرزندان انتقال نمی یابد. جهش های غیر وراثتی معمولا به دلیل عوامل محیطی خارجی همچون تماس با اشعه ی ماورا بنفش، ویروس ها و استفاده از تنباکو می تواند رخ می دهد.
جهش های وراثتی ( ژرم لاین): این جهش ها خیلی معمول نیستند و از والدین به فرزندان منتقل می شوند. در این موارد، جهش ها در تمامی سلول های بدن حتی در سلول های ژرم دیده می شود. سرطان های شناخته شده به دلیل این ژن ها، سرطان های وراثتی نامیده می شود که بین ۵ تا ۱۰ درصد از آمار سرطان های انسان را شامل می شود.

علائم سرطان های وراثتی

علائمی وجود دارند که بتوان با آن ها سرطان در خانواده را با آن ها تشخیص داد. می شود به سادگی با ابتلا یکی از اعضای خانواده به سرطان و یا نگاه کردن در نسل های مختلف خانواده در صورت وجود یک الگوی بیماری این علائم را تشخیص داد.

انواع سرطان های وراثتی

در اینجا فهرستی از سرطان های معمول وراثتی را می بینید:
• سندروم لینچ
• سندروم Cowden ، خطر ابتلا به سرطان های سینه و تیروئید رو افزایش میده.
• سندروم Peutz-Jegher، افزایش ریسک ابتلا به سرطان های پانکراس، سینه و کولون
• سندروم لی- فرامنی

آزمایشات تشخیص ژنتیک

برای اینکه بفهمید شما مستعد مبتلا به سرطان نیستید، دادن تست در مرحله ی اول شناسایی بیماری اهمیت بسیاری دارد. تشخیص زودهنگام در داشتن برنامه ی درمانی موثر و افزایش شانس ریکاوری بسیار مهم است. با آزمایش تشخیص سرطان های وراثتی هومن ژن، ژن های عامل سرطان شناسایی می شود و به دکتر شما کمک می کند تا برنامه های درمانی موثرتری را به شما ارایه دهد. بهتر است در صورت تردید این آزمایش را در اسرع وقت انجام داده تا اطمینان پیدا کنید که شما و اعضای خانواده تان مستعد ابتلا به سرطان های وراثتی نمی باشید.

آزمایش تشخیص سرطان های وراثتی

ارتباط با ما

.با ما در ارتباط باشید