هدف از انجام آزمایش تشخیص سرطان های وراثتی، سنجش ریسک افراد در برابر ابتلا به سرطان ها است. افرادی که در خانواده سابقه ی سرطان دارند، افراد جوانی که می خواهند از ژنتیک وراثتی خود در مورد سرطان ها آگاهی داشته باشند و یا افرادی که به سرطان مبتلا هستند برای بررسی وضعیت خود می توانند این آزمایش را انجام دهند.

نتایج آزمایش به پزشک شما کمک می کند تا شیوه ی درمانی بهتری را در مراحل اولیه ی شناسایی سرطان به کار ببرد. اگر جواب آزمایش ژنتیکی سرطان های وراثتی شما مثبت باشد، احتمالا پزشک از شما می خواهد تا ماموگرافی، کولونوسکوپی و سی تی اسکن هم انجام دهید تا اگر نشانه هایی در بدن شما وجود دارد تشخیص داده شود. برای افرادی که سرطان دارند این تست کمک می کند تا احتمال پیشرفت سرطان هم بدست آید و پزشک بهتر می تواند برنامه ی درمانی را تنظیم کند.

این آزمایش از سمت پزشک شما درخواست می شود و گرفتن نمونه ی خون برای انجام آن لازم است. نتیجه ی این تست، مثبت، منفی و یا گزینه های ناشناخته ی قابل توجه (VUS) می تواند باشد.

نتیجه ی منفی: در آزمایش ژنتیکی، هیچ نشانه ی بالینی قابل توجهی برای افزایش ریسک سرطان وجود ندارد.

گزینه های ناشناخته ی قابل توجه (VUS): آزمایشگاه تغییراتی در ژن ها که قابل اهمیت هستند را شناسایی کرده ولی نتیجه ی پزشکی قطعی برای آن تغییرات در آن زمان شناخته شده نیست.

نتیجه ی مثبت: تغییراتی در ژن ها در راستای بالا رفتن ریسک سرطان ها وجود دارد.

نتیجه ی مثبت در این آزمایش به معنی اینکه شما سرطان خواهید داشت، نیست. بلکه می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

  • خطر پیشرفت یک سرطان خاص در آینده
  • خطر ابتلا به سرطان در شما وجود ندارد ولی ممکن است فرزندان شما در آینده کپی از این ژن های معیوب را به ارث ببرند.
  • نیاز به آزمایشات تکمیلی و بررسی در آینده
  • سایر افراد خانواده نیاز باشد که این آزمایش را انجام دهند.

 

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان های وراثتی راه هایی وجود دارد:

  • در سنین پایین تر این آزمایش را انجام دهید و بصورت مرتب برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید.
  • برخی عادت ها مانند سیگار کشیدن را ترک کنید و برنامه ریزی سالم تری برای زندگی خود داشته باشید. فقط با ورزش کردن می توانید ۳۰% ریسک ۱۳ سرطان مهم را کاهش دهید.
  • با پزشک خود در مورد داروها یا روش هایی که می تواند به پیشگیری در مورد بیماری های احتمالی شما کمک کند، صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که شناسایی زودتر و درمان های ابتدایی باعث کاهش آمار سرطان خواهد شد. در آمریکا، با توجه به مطالعه ای که انجمن سرطان آمریکا انجام داده، نرخ بقای زندگی ۵ ساله در همه ی سرطان ها در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱، ۶۹% بوده است. قابل توجه است که تشخیص زودهنگام سرطان ۲۳% آمار مرگ در اثر این بیماری را از سال ۱۹۹۱ تا سال ۲۰۱۲ کاهش داده است.

مشاوره ی ژنتیکی برای کسانی که نتیجه ی آزمایش تشخیص سرطان آنها مثبت است توصیه می شود. مشاور ژنتیک می تواند به شناخت و آگاهی های لازم برای هر فرد کمک بسیاری کند.

منبع:

A Positive Genetic Cancer Test Result: What Does it Mean?

ارتباط با ما

.با ما در ارتباط باشید