جوان سازی “anti-aging” ، کلمه ای کلیدی در جامعه ی سلامت و زیبایی است و انتظار می رود بازار جهانی هدف دربخش جوان سازی پوست در سال ۲۰۲۱ به رقم ۳۳۱٫۴۱ بیلیون دلار برسد. این نشاندهنده ی حجم زیادی از سرمایه است که صرف محصولات مراقبت از پوست می شود تا نشانه های پیری را به تعویق بیندازد. ولی این محصولات چه عملکردی دارند؟

ژنتیک و سلامت پوست

باید بدانید که DNA شما درمقایسه با محصولات متنوعی که در قفسه های فروشگاه ها می بینید، بیشترین تاثیر را بر سلامت پوست تان دارد. مطالعه ای که بر روی ۲۵۰۰۰ ژن مختلف انجام شده، نشان می دهد که تقریبا ۱۵۰۰ عدد از این ژن ها بر سلامت پوست تاثیر می گذارند. همچنین مشخص شده است که ۸ عامل اصلی موثر در پیرشدن پوست، هر یک دسته ژن های خود را دارند. در واقع، حدود ۲۰۰ ژن وجود دارد که از پوست در برابر عوامل آسیب زا محافظت می کنند.

همه چیز از کشیدگی پوست تا رگ های واریسی و از تغییر رنگ تا افتادگی پوست به آرایش ژنتیکی هر فرد مرتبط است. ژنتیک دلیل چروک شدن، آکنه و تغییر رنگ پوست برخی افراد از ۲۰ سالگی است و اینکه برخی دیگر این مسایل را دیرتر تجربه می کنند.

اختلالات ژنتیکی پوست

همان طور که آرایش ژنتیکی شما بر اینکه چروک ها بر روی پوست از چه زمانی پدیدار می شوند تاثیر دارد، برخی از اختلالات پوستی دیگر هم عوامل ژنتیکی دارند. چند اختلال پوستی وجود دارد که ما آن ها را به ارث می بریم، از جمله نوروفیبروماتوز و آلبینیسم.

اگرچه، لازم است که یادآوری کنیم اختلالات ژنتیکی پوست مانند سایر اختلالات ژنتیکی، بر اثر جهش در ژن ها پدید می آید. ولی اینکه والدین و یا پدربزرگ مادربزرگ های شما بیماری را داشته باشند؛ ۱۰۰% به معنی این نیست که شما هم این بیماری را به ارث برده اید.

بسیاری از اختلالات پوستی بر اثر مجموعی از عوامل ژنتیکی و محیطی بروز می دهند، مانند سرطان پوست. داشتن سابقه ی سرطان پوست در خانواده می تواند ریسک ابتلا به این بیماری را در شما افزایش دهد ولی فاکتورهای قرار گرفتن در برابر نور خورشید و پوست خیلی روشن هم تاثیر دارد.

 

چه کار می توانید انجام دهید

در حالیکه ژنتیک نقش زیادی در سلامت پوست شما دارد، سبک زندگی شما هم نقش مهمی را در سلامت پوست ایفا میکند. تحقیقات نشان می دهد که ۴۰% از فاکتورهای پیری پوست غیر ژنتیکی هستند، پس می توانید خودتان به بالا بردن سلامت پوست خود کمک بسیاری کنید.

برای مثال، با مصرف آنتی اکسیدان ها در خوراکی هایی مانند چای سبز و انواع توت می توانید به پوست خود کمک کنید.

در اینجا به چند روش که برای بهبود سلامت پوست موثر است، اشاره می کنیم:

۱-به اندازه کافی آب بنوشید.

این حرف را بارها شنیده اید ولی یکی از ارکان مهم سلامتی است. نوشیدن آب کافی به هیدراته بودن پوست کمک می کند. هرچه پوست هیدراته تر باشد، نرم تر و شفاف تر خواهد بود.

۲-از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

حتی اگر در خانواده ی شما ریسک سرطان پوست وجود ندارد، شما هر بار که بیرون می روید از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید. نور خورشید باعث از بین رفتن DNA شما و سلول های پوستی می شود و نیز موجب تغییر رنگ در پوست و چروک شدن آن می گردد.

۳-سیگار نکشید.

مواد سمی موجود در سیگار می تواند به منافذ پوست وارد شده و باعث آسیب پوست شود.

۴-رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید.

خوردن غذاهای حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین ها، از ماهی های چرب تا سبزیجات و میوه ها؛ به خنثی شدن فاکتورهای تغییر رنگ پوست و ایجاد چروک در پوست کمک می کند.

انجام آزمایش DNA برای شناخت پوست را هم فراموش نکنید. با شناخت بهتر پوست خود می توانید تغییرات مثبتی را برای از بین بردن، کاهش یا تاخیر در نشانه های پیری پوست ایجاد کنید و یک برنامه ی مراقبت شخصی برای خود در نظر بگیرید.

پس انجام آزمایش تشخیص اختلالات پوستی هومن ژن را فراموش نکنید. ترکیب روش زندگی سالم و انجام این زمایش می تواند اولین قدم به سمت سلامت پوست شما باشد.

منبع:

How Does Your DNA Impact Your Skin?

ارتباط با ما

.با ما در ارتباط باشید