پسوریازیس اختلال پوستی مزمن و غیرمسری است و در بین بیماری های ژنتیکی یکی از فراگیرترین آنهاست. برای دانستن فراوانی این بیماری، از طرف انستیتو سلامت آمریکا اعلام شده که بین ۵٫۸ تا ۷٫۵ میلیون آمریکایی این بیماری را دارند.

این بیماری چالش های بسیاری را همراه دارد از جمله شیوع بالا، مزمن بودن، معلولیت و همراه بودن همیشگی با بیمار. تقریبا ۶ تا ۱۱ درصد از بیماران مبتلا به پسوریازیس دارای بیماری التهاب مفاصل و آرتریت پسوریازیس هستند.

ژنتیک، تعریفی ازعملکرد سیستم ایمنی افراد مبتلا به این بیماری دارد. تقریبا ۴۰ درصد از اشخاصی که از پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس رنج می برند، یک فامیل درجه یک مبتلا در خانواده دارند. در هر خانواده برخی افراد بیشتراز سایر اعضا در معرض ابتلا هستند و این به ژنتیک افراد برمی گردد. دانشمندان حدود ۲۵ ژن موثر در این بیماری را شناسایی کرده اند.

برای دانستن اینکه شما ژن های مرتبط با این بیماری را دارید یا نه، می توانید آزمایش تشخیص اختلالات پوستی هومن ژن را انجام دهید. ممکن است اختلالات مختلف پوستی، نشانه های مشابه داشته باشند. در نظر داشته باشید که مصرف ویتامین D خوراکی، ویتامین B12، سلنیوم و امگا ۳ – اسید های چرب – برای پیشگیری از این بیماری توصیه می شود. کورتیکواستروئیدهای موضعی شایع ترین درمان پسوریازیس هستند و بدلیل داشتن خاصیت ضد التهابی، تورم و قرمزی را در بیمار کاهش می دهند. خاکستر ذغال سنگ و اسید سالیتیک از دو ماده ی اصلی در درمان این بیماری هستند.

متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی تحقیقات برای دانستن عوامل این بیماری و درمان های احتمالی وجود دارد.

منبع:

Is Psoriasis in Your Genes?

ارتباط با ما

.با ما در ارتباط باشید