آیا می دانید که بیش از ۶۰۰۰ بیماری وجود دارد که با DNA قابل شناسایی است؟ و در بسیاری از موارد می توانید نتیجه های مهلک آن بیماری ها را از بین ببرید؟ همه ی آنچه که باید بدانید، خوشبختانه این روزها بیشتر از گذشته، در دسترس شما قرار دارد. پس چرا نباید از آنچه که از والدین به شما می رسد، مطلع باشید؟

۱-با احتمال زیادی شما حامل برخی بیماری ها هستید.

ما در زمانی زندگی می کنیم که ریسک های بالای بیماری های ژنتیکی وجود دارد. امروزه با تکنولوژی ها و سیستم های سلامت با کیفیت، حتی افرادی که حامل بیماری های ژنتیکی هستند و همچنین افراد نابارور هم می توانند صاحب فرزند شوند.

باتوجه به اینکه نرخ ژن های آسیب دیده در طی سالیان بیشتر شده، همه ی ما در معرض بیماری های وراثتی قرار داریم. برای مثال، زنانی که تغییراتی را در ژن هایی خاص دارند، تقریبا ۶۰% در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. همچنین مردهایی که ژن های خاصی را دارند نیز ۱۰ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پروستات هستند.

خب چرا نباید از تکنولوژی این روزها برای اینکه بیشتر در مورد خودمان بدانیم، استفاده کنیم؟ بخصوص که می توانیم زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشیم.

 

۲-بیماری ها می توانند پنهان باشند و در شرایطی خاص خود را نشان دهند.

بیماری های مادرزادی در بدن آشکار نیستند و به ما نمیگویند ” هی! من اینجا هستم به من توجه کنید!”، بخصوص در بخش متابولیسم و سیستم ایمنی؛ اینها پنهان هستند تا در سن خاصی و یا در شرایط حساسی، خود را نشان دهند.

و خطر اینجاست که شما با ناآگاهی از این مشکلات، نمی توانید اقدامی برای پیشگیری انجام دهید و در زمان بروز سورپرایز آزاردهنده ای را تجربه خواهید کرد.

به عنوان مثال، بیماری سلیاک، همواره ناشناخته باقی می ماند تا مشکلی مانند آنمی، افسردگی یا سرطان های کولونی رخ دهد. ولی برای اطلاع از چنین مشکلاتی و در راستای سلامت خود کافی است قدم کوچکی بردارید.

۳-تنها کسانی که واقعیت را می دانند می توانند تصمیم درست بگیرند.

برای شما کدام یک را ترجیح می دهید، بی اطلاعی یا دانستن واقعیت؟ این سوال سختی است ولی وقتی در مورد سلامتی پرسیده شود، جواب آسان است. چون تنها در مواجهه با واقعیت می توانید زندگی باکیفیت تر و طولانی تری را داشته باشید.

آگاهی از بیماری های مرتبط با ژنتیک شما، بسیار مفید است. برای مثال، اگر کسی به ریسک بیماری قلبی عروقی خود آگاه باشد، خوراکی های سالم تر می خورد، ورزش می کند و سعی می کند آرام باشد و البته سیگار نمی کشد. چنین فردی با نشانه های این بیماری، قبل از خوردن یک چیزبرگر خوشمزه حتما بیشتر فکر می کند.

۴-می خواهید بدانید که فرزندان شما انسان هایی سالم هستند.

این روزها می دانید که می توانید قدم موثری در این باره بردارید. ژنتیک نمی تواند جواب نهایی شما باشد، ولی قدم اول شناخت DNA شما است.

برای مثال اگر بدانید که جهش ژن مرتبط با بیماری کرون در خانواده ی شما وجود دارد، سعی در کاهش اثرات آن خواهید داشت. برای همین از استرس دوری می کنید و سالم تر غذا می خورید.

زمانی که صحبت بچه در میان باشد اینکه در DNA شما چه اختلالاتی پنهان شده، پررنگ تر و مهم تر خواهد بود.

 

۵-چون شما می توانید.

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، آزمایشات DNA استاندارد این روزها برای شناسایی بیماری ها در انسان هستند. تکنولوژی این کار امروزه وجود دارد و این آگاهی از آرایش ژنتیکی به انتخاب شما وابسته است.

مردم این روزها برای بهترکردن ظاهر خود، کالاهای گرانی را تهیه می کنند. می توان به جرات گفت که آزمایشات DNA، می تواند یکی از بهترین کالاها باشد. با یک قدم کوچک و آزمایش ساده می توانید کیفیت زندگی خود را خیلی بهتر کنید.

منبع:

https://www.futuragenetics.com/en/blog/5-reasons-why-you-should-have-your-dna-tested/

ارتباط با ما

.با ما در ارتباط باشید