علائم سرطان پروستات چیست؟

علائم سرطان پروستات چیست؟ سرطان پروستات یکی از شایع ترین نوع سرطان‌هاست. آگاهی درباره علائم سرطان پروستات اهمیت بسیاری دارد. به خصوص که این نوع سرطان به کندی پیشرفت می‌کند و به غده پروستات محدود می‌شود.

گروهی از مبتلایان سرطان پروستات، نشانه‌های سرطان خوش خیم را تجربه می‌کنند. اما گروهی دیگر از علائم سرطان پروستات پیشرفته یا تهاجمی رنج می‌برند. متخصصان معتقد هستند که هر نشانه سرطان پروستات مانند تکرر ادرار یا احساس نیاز به دفع ادرار تحت تأثیر آناتومی این اندام بروز می‌کند.

زیرا حرکت ادرار از کلیه‌ها به خارج از بدن در بستر مجاری ادراری است. بنابراین از پروستات نیز عبور می‌کند. اگر رشد غیر طبیعی سلول‌ها در پروستات رخ دهد، حرکت ادرار و دفع آن با اختلال رو به رو می‌شوند. همین امر باعث بروز علائمی می‌شود که در ادامه این مقاله از مجله مای هیومن ژن به آنها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات با افزایش بی رویه تعداد سلول‌ها در ناحیه پروستات اتفاق می‌افتد. در ابتدا هیچ یک از علائم سرطان پروستات ظاهر نمی‌شوند. اما هنگامی که پروستات به طور غیر طبیعی بزرگ شد، علائم مختلف آن مورد توجه بیماران قرار می‌گیرند.

در این حالت چند نشانه سرطان پروستات ظاهر می‌شوند. شایع ترین آنها افزایش نیاز به دفع ادرار، زور زدن هنگام دفع کردن ادرار و احساس کامل خالی نشدن مثانه هستند. در این شرایط فرد باید به متخصص مراجعه کند تا با بررسی کامل از سلامت پروستات مطمئن شود. در صورت وجود مشکل نیز برنامه درمان را شروع نماید.

باید توجه داشته باشید که علائمی که توضیح خواهیم داد، به طور خود به خودی ناپدید نمی‌شوند. افرادی که با این علائم مواجه می‌شوند باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

ادرار اورژانسی و فوری

یکی از علائم سرطان پروستات که به عنوان نشانه ای شایع نیز شناخته می‌شود، نیاز فوری و اورژانسی به دفع ادرار است. مردانی که از التهاب یا بزرگ شدن پروستات رنج می‌برند یا به سرطان پروستات مبتلا شده اند، با این مشکل برخورد خواهند کرد. با توجه به اینکه بی اختیاری ادرار اورژانسی به دلایل مختلفی رخ می‌دهد، نباید آن را نادیده گرفت. درک عامل اصلی بروز این مشکل و استفاده از مناسب ترین روش درمانی با مراجعه به پزشک انجام می‌شوند. بنابراین نباید این مشکل را نادیده گرفت.

ناکچوریا (nocturia)، نیاز به ادرار کردن در شب

یکی از علائم سرطان پروستات نیاز بیش از حد به دفع کردن ادرار در شب است. این مشکل به اصلاح ناکچوریا (Nocturia) نامیده می‌شود. نوشیدن حجم زیادی از آب و نوشیدنی پیش از خواب، یکی از دلایل مهم آن به حساب می‌آید. اما در مردان مسن یکی از علل مهم بروز ناکچوریا، سرطان خوش خیم پروستات است. از آنجایی که درمان نکردن سرطان باعث شدت گرفتن بیماری و بروز علائم سرطان پروستات پیشرفته می‌شود، باید برای اطمینان از سلامتی پروستات اقدام کرد.

تردید در وجود ادرار (Hesitancy)، مشکل در شروع به ادرار

مردانی که برای شروع یا کنترل دفع ادرار خود مشکل دارند، با مشکل تردید در وجود ادرار رو به رو هستند. بسیاری از مردان با افزایش سن دچار بزرگی خوش خیم پروستات می‌شوند. همزمان با متورم شدن مرکز غده پروستات، بر مجرای ادراری پروستات فشار وارد می‌شود. این فشار شروع و حفظ جریان ادرار را دشوارتر می‌کند. در نتیجه با تردید در وجود ادرار نیز مواجه خواهند شد.

کاهش نیروی تخلیه ادرار

یک نشانه سرطان پروستات کاهش نیروی فرد در تخلیه ادرار است. این علامت به دلیل بزرگ شدن پروستات رخ می‌دهد. در این حالت دفع ادرار جریان ثابتی ندارد و زمان زیادی برای دفع کامل آن لازم است. هرچند فرد در نهایت احساس می‌کند که مثانه به طور کامل خالی نشده است. با توجه به اینکه علل مختلفی مانند مشکلات کلیوی باعث کاهش نیروی تخلیه ادرار در مردان می‌شوند، بهتر است برای استفاده از روش‌های درمانی مناسب به پزشک مراجعه کرد.

علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

هیپرپلازی خوش خیم پروستات هنگامی رخ می‌دهد که پروستات بزرگ شده است. در این حالت مثانه ضعیف شده و تخلیه ادرار با تأخیر و تردید انجام می‌شود. بنابراین از شایع ترین علائم انسداد خوش خیم پروستات می‌توان به کاهش نیروی تخلیه ادرار و تردید در وجود ادرار اشاره کرد.

تکرر ادرار، بی اختیاری ادرار، جریان نامنظم دفع ادرار، درد و بوی بد و نامعمول ادرار از علائم سرطان پروستات خوش خیم به حساب می‌آیند. این علائم عموماً به علت مسدود شدن مجاری ادراری رخ می‌دهند. توجه داشته باشید که نادیده گرفتن این علائم باعث انسداد شدید مجاری ادراری و بروز سرطان پروستات می‌شود. هرچند مشکلات ادراری سلامت مثانه و کلیه را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهند. بنابراین نادیده گرفتن هر نشانه سرطان پروستات می‌تواند تأثیری منفی بر سلامتی داشته باشد.

علائم سرطان پروستات پیشرفته

تا کنون با چند نشانه سرطان پروستات آشنا شدیم و علائم نوع خوش خیم سرطان پروستات را نیز بررسی کردیم. اما بعضی مواقع مردان از علائمی رنج می‌برند که از پیشرفته شدن سرطان پروستات خبر می‌دهد. بنابراین لازم است که علائم سرطان پروستات پیشرفته را نیز بررسی کنیم.

بی اختیاری ادرار تنها یکی از علائم سرطان پروستات است. ناتوانی در کنترل عملکرد روده و بروز مشکلات گوارشی، درد در کشاله ران و همچنین تورم و ضعف پا به عنوان رایج ترین نشانه‌های سرطان پروستات پیشرفته به حساب می‌آیند. اما بهتر است دو نشانه سرطان پروستات پیشرفته را در نظر داشته باشید.

کاهش وزن شدید، سرفه کردن و تنگی تنفس از دیگر علائم سرطان پروستات پیشرفته به حساب می‌آیند که خیلی شایع نیستند. اما می‌توانند هشداری برای مردان باشند.

نشانه هایی که در سرطان پروستات کمتر دیده می شود؟

در میان نشانه‌های سرطان پروستات پیشرفته مشکلات تنفسی و کاهش وزن شدید به عنوان چند نشانه کمتر دیده شده به حساب می‌آیند. این احتمال وجود دارد که مردان یا حتی اطرافیانشان تنها به همان علائم شایع توجه داشته باشند و علائم نادر را نادیده بگیرند؛ اما لازم است بدانید که خون در ادرار، اختلال در نعوظ، وجود خون در مایع منی و درد کمر و لگن چندین نشانه سرطان پروستات به شمار می‌آیند که بی توجهی به آنها باعث وخامت سرطان می‌شود.

خون در ادرار (هماچوری)

خون در ادرار به عنوان هماچوری شناخته می‌شود و به علل مختلفی رخ خواهد دارد. بیشتر دلایلی که باعث وجود خون در ادرار می‌شوند، شدید نیستند. اما درباره سرطان پروستات، معمولاً این نشانه در مراحل پیشرفته بیماری بروز می‌کند. در این حالت مردان به جای ادرار زرد کم رنگ طبیعی با ادراری صورتی، قرمز، قهوه ای مایل به قرمز رنگ مواجه هستند.

خون در مایع منی (هماتوسپرمی)

وجود خون در مایع منی هماتوسپرمی نام دارد و برای بیشتر مردان علامتی نگران کننده به شمار می‌آید. اما به احتمال زیاد این نشانه به خاطر مشکل وحشتناکی رخ نمی‌دهد. اما گاهی وجود خون در مایع منی به عنوان نشانه ای از سرطان پروستات است. در نتیجه باید آن را مورد توجه قرار داد تا علت اصلی آن از سوی پزشک تعیین شود.

سرطان پروستات و کمر درد

از شایع ‌ترین اندام‌هایی که سرطان پروستات در آنها رشد می‌یابد، استخوان‌، لگن و ستون فقرات هستند. زیرا این اندام‌ها در نزدیکی پروستات قرار دارند. وقتی سرطان به استخوان‌های بیمار می‌رسد، باعث از بین بردن مواد استخوانی سالم می‌شود.

بنابراین استخوان‌ها شکننده می‌شوند و می‌توانند خیلی راحت ‌تر از حد معمول بشکنند. در این حالت درد کمر و لگن به علت ضعیف شدن این اندام‌ها رخ می‌دهند.

اختلال نعوظ

اختلال در نعوظ یکی از مشکلاتی است که مردان به دلایل مختلفی تجربه می‌کنند. گاهی دیابت و فشار خون باعث بروز این نوع اختلالات می‌شوند و بعضی مواقع اختلالات هورمونی دلیل این مسئله هستند. اما اختلال نعوظ به ندرت و به خصوص در افراد مسن به خاطر سرطان پروستات رخ می‌دهد. بنابراین اگر تمام علل شایع باعث این اختلال نمی‌شوند، باید از سلامت پروستات هم مطمئن شد.

از دست دادن کنترل مثانه

بیشتر علائم سرطان پروستات به مشکلات مرتبط با مجاری ادراری باز می‌گردند. اما گاهی به علت همین مشکلات باعث ایجاد اختلال در عملکرد مثانه می‌شوند. به نحوی که فرد توانایی کنترل مثانه را از دست می‌دهد. در این حالت تکرر و بی اختیاری ادرار را به ناتوانی در کنترل مثانه نسبت می‌دهند.

 کاهش وزن غیر طبیعی

کاهش وزن غیر طبیعی یکی از علائم کمیابی است که به خاطر سرطان پروستات پیشرفته رخ می‌دهد. با توجه به علل دیگری مانند پرکاری تیروئید که از دلایل شایع کاهش وزن به حساب می‌آیند، کمتر پیش می‌آید که سرطان پروستات را به عنوان عامل بروز این مشکل معرفی کنند. با این حال نباید این علت را نادیده گرفت.

جمع بندی

  • یکی از علائم سرطان پروستات که به عنوان نشانه ای شایع نیز شناخته می‌شود، نیاز فوری و اورژانسی به دفع ادرار است.
  • یک نشانه سرطان پروستات کاهش نیروی فرد در تخلیه ادرار است. در این حالت دفع ادرار جریان ثابتی ندارد و زمان زیادی برای دفع کامل آن لازم است.
  • مردانی که برای شروع یا کنترل دفع ادرار خود مشکل دارند، با مشکل ترید در وجود ادرار رو به رو هستند. این مشکل به عنوان نشانه سرطان خوش خیم پروستات شناخته می‌شود.
  • خون در ادرار، اختلال در نعوظ، وجود خون در مایع منی و درد کمر و لگن چندین نشانه سرطان پروستات به شمار می‌آیند.

موضوعات مرتبط

به بالای صفحه بردن