علائم سرطان روده چیست؟

علائم سرطان روده چیست؟ سرطان روده بزرگ یکی از شایع ترین سرطان‌های موجود است که در بسیاری از مواقع می‌تواند زندگی افراد را تهدید کند.

افرادی که به هر دلیلی دچار مشکلاتی در روده خود هستند، بهتر است با علائم سرطان روده آشنا باشند تا در صورت رؤیت نشانه‌های خطر به پزشک مراجعه کنند.

این سرطان به عنوان سومین سرطان شایع دنیا در بین مردان و البته دومین سرطان شایع در بین زنان شناخته می‌شود. 

تا سال 2020 جمعیتی نزدیک به 2 میلیون نفر به این سرطان مبتلا شده اند. در این بین کشورهای اسلواکی و مجارستان به ترتیب بیشترین تعداد مبتلایان به سرطان روده را داشته اند.

البته این دو کشور همچنین بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از این سرطان را نیز به خود اختصاص داده اند. این سرطان می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر افراد مبتلا به آن بالای 50 سال سن دارند.

علائم ابتدایی سرطان روده

سرطان روده مانند هر نوع سرطان دیگر علائم خاص خود را دارد که بیشترین علائم به نواحی روده بزرگ و مقعد مربوط می‌شوند.

شاید در مراحل پیشرفته شدن این بیماری علائم نیز گسترش پیدا کنند و سایر نقاط بدن هم درگیر سلول‌های سرطانی شوند. اما در حالت اولیه زمانی که سرطان هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، فرد ممکن است با هیچ علامت آشکاری رو به رو نشود.

در اصل همه چیز به اندازه تومور و محل آن در روده فرد بستگی دارد. پس علائم می‌توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند.

در بسیاری از مواقع تا زمانی که بیمار وارد مرحله دوم یا حتی پیشرفته از سرطان روده نشود، ممکن است علائم واضح و مشخصی را مشاهده نکند.

افرادی که به هر دلیلی دچار مشکلات روده ای هستند، با انجام غربالگری‌ها و آزمایشات منظم می‌توانند در صورت وجود سلول‌های سرطانی قبل از پیشرفت بیماری به وجود این سرطان پی ببرند و برای درمان آن اقدام کنند. فرد به طور کلی ممکن است با علائم اولیه زیر مواجه شود.

 • خونریزی از مقعد

گفتیم که علائم سرطان روده در مراحل اولیه چندان مشخص نیست، اما وجود برخی نشانه‌ها مثل خونریزی از مقعد هر چقدر هم که کم باشد می‌تواند نشانه ای بر وجود این سرطان باشد.

اگر شما هم به هر دلیلی دچار خونریزی از مقعد به رنگ‌های قرمز روشن و حتی تیره شدید، بهتر است برای انجام بررسی‌های لازم نزد پزشک بروید تا معاینه و آزمایش شوید.

 • درد مداوم شکمی

یکی دیگر از علائم سرطان روده در مراحل اولیه، بروز گاه به گاه دردهای شکمی است. البته دردهای شکمی ممکن است به دلایل متعدد حتی در افراد سالم هم رخ دهند و هر درد شکمی را نمی‌توان دلیل بر سرطان روده دانست.

اما اگر با چنین حالتی مواجه هستید، به خصوص اگر درد شما مدت زیادی است که کم نشده است، حتماً به متخصص مراجعه کنید.

 • تنسموس

تنسموس (Tenesmus) یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف یک حالت خاص از دفع مدفوع به کار برده می‌شود. اگر شما احساس نیاز به دفع دارید، اما چیزی در روده شما وجود ندارد یا نمی‌توانید این کار را انجام دهید، در اصل به تنسموس مبتلا هستید.

این نشانه نیز خود می‌تواند از علائم سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه باشد. البته ابتلا به تنسموس نیز نمی‌تواند دلیلی قطعی بر وجود سرطان باشد، اما در صورت ابتلا به آن بهتر است از سایر لحاظ نیز مورد بررسی پزشکی قرار بگیرید.

 • کاهش وزن بی دلیل

کاهش وزن را نیز می‌توان از دیگر نشانه های سرطان روده برشمرد. کاهش وزن ممکن است به دلایل متعدد مانند پرکاری تیروئید رخ دهد.

اما اگر به تازگی شاهد کاهش وزن بی دلیل بوده اید و از طرفی دیگر نشانه‌های فوق را نیز در خود مشاهده کرده اید، بهتر است از نظر سلامت روده غربالگری شوید. البته کاهش وزن می‌تواند علت‌های دیگری نیز داشته باشد که بررسی آن‌ها از بحث امروز خارج است.

نشانه های سرطان روده در صورت پیشرفت بیماری

علائم سرطان روده ممکن است در مراحل اولیه خفیف باشند یا اصلاً علامتی وجود نداشته باشد. اما با پیشرفت بیماری علائم به صورت آشکارا بروز پیدا می‌کنند.

البته همیشه داشتن یک یا چند مورد از نشانه های سرطان روده، مثل احساس عدم دفع، نشانی قطعی از سرطان این ناحیه نیست. زیرا برخی از علائم می‌توانند علت برخی دیگر از بیماری‌ها مانند هموروئید باشند. 

به همین دلیل در صورت بروز نشانه‌ها باید حتماً زیر نظر یک متخصص حرفه ای بررسی شوید تا به کمک ابزارهای تشخیصی مانند کونولوسکوپی یا دیگر روش‌های غربالگری بررسی شوید.

اما برخی از نشانه‌ها نیز می‌توانند در هر حالتی خطرناک باشند. برای مثال مشاهده خون در مدفوع از این علائم محسوب می‌شود. در ادامه به بررسی علائم سرطان روده در مراحل بعدی اشاره می‌کنیم.

 • خون در مدفوع

یکی از نشانه های سرطان روده خون در مدفوع است. این علامت را می‌توان یکی از قطعی ترین نشانه‌های سرطان روده در نظر گرفت.

البته به شرطی که فرد به دیگر بیماری‌های روده مبتلا نباشد و البته به صورت مداوم شاهد وجود خون در مدفوع یا خونریزی از مقعد باشد. میزان خون در مدفوع بسته به محل بروز سرطان در روده و میزان شیوع آن متفاوت خواهد بود.

 • تغییرات مداوم در عادات مدفوع

اگر از آن دسته افرادی هستید که عادات دفع مزاج شما به صورت مداوم و به شکل نوسانی در حال تغییر است، حتماً باید از نظر عملکرد روده و سلامتی این ناحیه از بدن غربالگری شوید.

اگر به شکل مداوم اسهال دارید و حتی پس از مدتی دچار یبوست مداوم می‌شوید و البته این حالات در حال تغییر مداوم هستند، ممکن است دچار سرطان روده شده باشید. البته هر عامل دیگری نیز می‌تواند باعث بروز چنین حالتی شود.

 • ناراحتی‌ شکم از علائم سرطان روده

بر خلاف نشانه های سرطان روده در مراحل اولیه که تنها به دردهای شکمی اشاره کردیم، زمانی را وارد مراحل بالاتر سرطان روده شوید، شاهد دیگر ناراحتی‌های شکمی مانند نفخ مداوم خواهید بود.

گرفتگی مداوم عضلات شکمی به همراه گاز روده در کنار سایر عوامل ذکر شده می‌توانند نشانه‌هایی از وجود سرطان روده در بدن باشند که باید حتماً به آن‌ها توجه کرد.

 • خستگی

خستگی نیز می‌تواند از نشانه های سرطان روده محسوب شود. البته این عامل هیچ زمانی به تنهایی نشانه ای از هیچ سرطانی نیست، بلکه در صورتی که به همراه سایر علائم نمود پیدا کند، می‌تواند قابل تأمل باشد. در صورتی که در کنار سایر نشانه‌های بالا دچار خستگی و ضعف هستید، بهتر است دقیق تر بررسی شوید.

دیگر علائم سرطان روده همانند نشانه‌های اولیه خواهند بود و شامل مواردی همچون احساس عدم تخلیه کامل روده و کاهش وزن بدون دلیل خاص می‌شوند.

نشانه های موضعی سرطان روده

اگر در سن 50 سالگی یا بیشتر هستید و تا حدودی مشکلات روده ای دارید، طبق نظر شبکه ملی جامع سرطان در ایالات متحده بهتر است غربالگری سرطان روده را برای اطمینان از سلامت کامل این عضو از بدن به صورت مداوم در دستور کار قرار دهید.

مهم است که عوامل خطر و نشانه های سرطان روده را درک کنید تا در صورت وقوع این بیماری بتوانید در زمان درست برای تشخیص و درمان آن اقدام کنید.

به طور کلی علائم سرطان روده ممکن است در هر فردی و در هر مرحله از بیماری وی متفاوت باشند. پس ذکر این علائم دلیلی بر قطعیت همه آن‌ها نیست.

ضمن اینکه ممکن است بیمار حتی تا مراحل پیشرفته بیماری هم با نشانه آشکاری از سرطان روده مواجه نشود. مانند علائم قبل که توضیح دادیم، نشانه‌های موضعی این بیماری شامل موارد زیر می‌شوند.

 • وجود خون در مدفوع
 • تغییر در رنگ و حالت مدفوع
 • خونریزی از مقعد
 • مشکل در دفع مدفوع
 • کم خونی
 • درد شکم
 • کاهش وزن بدون رژیم
 • یبوست
 • اسهال
 • حالت تهوع و استفراغ

علائم سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یا کولورکتال ممکن است در هر مرحله از بیماری علائم خاص خود را داشته باشد. همانطور که گفتیم علائم سرطان روده ممکن است تا مراحل پیشرفته بیماری بروز پیدا نکنند که در این صورت به آن‌ها علائم خاموش می‌گوییم.

غربالگری زودهنگام می‌تواند برای تشخیص پولیپ‌های پیش سرطانی در مراحل اولیه بیماری و توقف رشد سلول‌های سرطانی بسیار تأثیرگذار باشد.

علائم سرطان روده در حالت‌های اولیه بسیار ناچیز و حتی ناملموس خواهند بود. گاه این علائم زمانی که سایر قسمت‌های بدن نیز درگیر شده باشند، بروز پیدا می‌کنند.

به طور کلی هر مشکل روده ای از خون در مدفوع و خونریزی از ناحیه مقعد گرفته تا مشکل در مدفوع، مثل تغییر رنگ، حالت دفع و دیگر نارحتی‌های شکمی ادامه دار می‌توانند دلیلی بر وجود سرطان در این ناحیه باشند.

البته فراموش نکنید که همه این علائم با نشانه‌های دیگر بیماری‌های روده ای از جمله بیماری التهاب روده، سندروم روده تحریک پذیر و هموروئید نیز مشابه هستند.

نشانه های سرطان رکتال یا مقعد

شاید بهتر باشد برای تفکیک سرطان مقعد از سرطان روده، علائم سرطان رکتال را نیز بررسی کنیم. این بیماری هم ممکن است گاهی با هیچ نشانه ای همراه نباشد.

اما مهم ترین علامت آن خونریزی از مقعد خواهد بود. برخی اوقات بیماران خونریزی از این ناحیه را با هموروئید اشتباه می‌گیرند و عدم توجه به این مسئله باعث گسترش بیماری شود. در ادامه به معرفی علائم این سرطان می‌پردازیم.

 • خونریزی از رکتوم
 • از دست دادن کنترل دفع مدفوع
 • خارش در قسمت مقعد و روده
 • وجود توده در دهانه مقعد
 • متورم شدن غدد لنفاوی ناحیه کشاله ران یا مقعد
 • ترشح غیرطبیعی از مقعد
 • احساس درد در مقعد
 • احساس پر بودن ناحیه مقعد بدون وجود مدفوع

نشانه های سیستمیک سرطان روده

ممکن است تمامی علائم سرطان روده در مراحل پیشرفته بیماری به یکباره ظاهر شوند. بنابراین شاید فرد با یک علامت و حتی بدون علامت دچار این بیماری شده باشد.

فردی که دچار چنین سرطانی است ممکن است احساسی شبیه به گرفتگی معده داشته باشد. اما نشانه بارز آن که بارها روی آن تأکید داشتیم، وجود خونریزی از مقعد و خون در مدفوع است.

منظور از خونی بودن مدفوع، صرفاً وجود خون در حجم بالا نیست، بلکه حتی وجود رگه‌های خونی نیز می‌تواند دلیلی بر وجود این سرطان باشد.

اما علاوه خون در مدفوع، تغییر در عادات روده و وجود درد شکمی از علائم سرطان روده سیستمیک هستند که اگر همراه با دیگر نشانه‌ها ظاهر شوند، می‌توانند تشخیص بیماری را سرعت ببخشند.

از این نشانه‌های سیستمیک می‌توانیم به بی اشتهایی، کاهش وزن قابل توجه و وجود علائم کم خونی اشاره کنیم. این ویژگی‌ها معمولاً نشان دهنده یک بیماری پیشرفته خواهند بود.

علائم عود سرطان روده بزرگ

اگر زمانی به سرطان روده مبتلا شده اید و البته روند درمان موفقیت آمیزی داشته اید، باید به صورت مداوم از لحاظ وجود نشانه‌های عود بیماری بررسی شوید.

افرادی که قبلاً دچار هر نوع سرطانی شده باشند، بیش از سایرین در خطر ابتلای دوباره به بیماری مورد نظر قرار دارند. به همین دلیل غربالگری و بررسی مداوم عملی ضروری برای آن‌ها خواهد بود.

علائم عود سرطان روده نیز می‌توانند همان علائم اولیه سرطان باشند. برای مثال دردهای شکمی، بروز یبوست و اسهال مداوم و کاهش وزن برای افرادی که قبلاً یکبار به این بیماری دچار شده اند، نشانه‌های خطر خواهند بود.

در چنین حالتی مهم ترین عامل پیگیری سریع علائم سرطان روده است. این حالت شانس بقا را افزایش می‌دهد.

علائم سرطان روده پیشرفته

علائم سرطان روده پیشرفته هم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی افراد حتی تا زمان نزدیک شدن به متاستاز هم ممکن است علامت خاصی را بروز ندهند و یا نشانه‌ها خیلی ضعیف باشند که در این صورت پیگیر نشانه‌ها نمی‌شوند.

این بیماری از زمان شروع تا زمانی که پیشرفته می‌شود 4 مرحله مختلف دارد که ممکن است نشانه‌ها در هر یکی از مراحل بروز پیدا کنند. 

علاوه بر نشانه‌هایی مانند احساس خستگی مداوم، سطح انرژی پایین، ناراحتی یا درد در سمت راست شکم، احساس بیمار بودن مداوم و حتی سرفه ای که ممکن است از بین نرود، برخی علائم سرطان روده ممکن است به دلیل پیشرفت این بیماری باشند.

اگر سرطان روده پیشرفت کند، ممکن است سلول‌های سرطانی به هر یک از بخش‌های بدن گسترش پیدا کنند. اما در حالت عادی متاستاز و پیشرفت بیماری سرطان روده اغلب شامل کبد، پریتونئوم و ریه بیمار خواهد بود.

نتیجه گیری

 • علائم سرطان روده ممکن است در هر مرحله از بیماری نمود پیدا کنند.
 • علائم سرطان روده شامل موارد متعددی از جمله خون در مدفوع، یبوست و اسهال، مشکل در دفع مدفوع، تغییر رنگ و حالت مدفوع، درد شکمی و کاهش وزن بی دلیل می‌شوند.
 • مهم ترین نشانه از علائم سرطان روده خون در مدفوع و یا خونریزی مداوم از روده است.
 • افرادی که از سن 50 سالگی عبور کرده اند و به طور مداوم دارای ناراحتی در روده خود هستند بهتر است به صورت مداوم از نظر بروز سرطان روده غربالگری شوند.
 • سرطان روده از جمله سرطان‌هایی است که در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. بنابراین اگر نسبت به علامتی مشکوک هستید و یک یا چند مورد از علائم سرطان روده را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

موضوعات مرتبط

به بالای صفحه بردن